 |
|
Pytania i Odpowiedzi
Kupi³am dzia³kê, a tak siê niefortunnie zdarzy³o, ¿e na samym ¶rodku rosn± dwa drzewa. Musze siê ich pozbyæ! W tym miejscu musi stan±c dom i przydomowa oczyszczalnia ¶cieków. Nie jest to moja fanaberia, ale ¿yciowa konieczno¶æ. Jak mo¿na pozbyæ sie tych drzew, bez pozwolenia na ¶ciêcie? czy jest jaki¶ ¶rodek chemiczny, którym mo¿na "ususzyæ" drzewo? S± to dwa drzewa iglaste, jedno jest ca³y czas zielone, a drugie (co¶ jakby limba?) jest juz bez igie³ - wszystkie sezonowo opad³y. Drzewa maja oko³o 12-15 m wysoko¶ci.Ja uwielbiam zieleñ i w zamian planujê posadziæ inne drzewa, ale co zrobiæ w tej sytuacji? czy randop podzia³a? Pyta: rrgb Pytanie zadano 28 listopada 2005Nie wolno usuwaæ drzew bez zezwolenia. Nale¿y napisaæ pismo do Wydzia³u Ochrony ¦rodowiska z pro¶b± o pozwolenie na usuniêcie drzew w zwi±zku z planowan± budow±. WO¦ przy¶le inspektorów, którzy oznacz± gatunki drzew i je wymierz±. Decyzja powinna byæ rozpatrzona pozytywnie. W zale¿no¶ci od tego jakie to bêd± gatunki, WO¦ naliczy op³aty za ich usuniêcie, które zostanie umorzone je¶li w zamian posadzi Pani odpowiedni± liczbê doros³ych egzemplazry drzew (w decyzji WO¦ bêdzie podane ile)o wymiarach: w przypadku drzew li¶ciastych o obwodzie pnia minimum 14cm, w przypadku drzew iglastych i drzew li¶ciastych form kolumnowych o wys. minimum 2,5m. O posadzeniu drzew nale¿y pisemnie powiadomiæ WO¦. Nowo posadzone drzewa trzeba pielêgnowaæ, bo po oko³o 3 latach inspektorzy z WO¦ przyjd± i sprawdz± w jakiej s± kondycji.
Za usuniêcie drzew bez zezwolenia gro¿± bardzo surowe kary pieniê¿ne.
Osoba fizyczna nie ponosi op³at za usuniêcie drzew, je¿eli otrzyma na to zezwolenie. W opisanym przypadku takie zezwolenie powinna otrzymaæ bez przeszkód. W zamian mo¿e otrzymaæ obowi±zek nasadzeñ innych drzew. Pragnê jednak wyja¶niæ, ¿e nie istniej± szczegó³ówe przepisy, z których wynika, jakie drzewa (gatunki, wymiary ...) w zamian nale¿y posadziæ. Czêsto jest to widzimisiê urzêdnika.
Proszê o podanie podpisu do wstawienia pod odpowiedzi± oraz informacji, czy email ma byæ tylko do mojej wiedzy, czy widoczny tak¿e dla go¶ci serwisu. Domy¶lnie wstawiam email na stronê.
UWAGA! Zanim zadasz pytanie sprawd¼ w wyszukiwarce i w forum czy kto¶ ju¿ nie zada³ podobnego!
Zg³aszanie pytañ mo¿liwe jest na podstronach pytañ.
Ten dzia³ nie s³u¿y do pisania prac dla uczniów, pytania na które odpowied¼ jest d³u¿sza ni¿ 600 znaków mog± pos³u¿yæ za ewentualny temat do felietonu, ale nie zostan± tu rozwiniête!
|
|
PRZECZYTAJ TO:
- Formularz przyjmuje pojedyncze s³owa, czê¶ci s³ów, oraz ca³e frazy, np: "Jod³a", "Jarzêb", "ma³e drzewa"
- Je¿eli szukasz informacji na przyk³ad na temat chirurgii drzew wpisz czê¶æ s³owa, np: "chirurg", poniewa¿ w pytaniach mo¿e siê znajdowaæ: chirurgia, chirurgii, chirurgiê itp.
|
|
Wyszukiwarki w DiK
O leksykonie
|
 |